Podzim znamená dýně. Vydlabané dýně, dýňové lampiony, dýňové koláče, dýňové pyré, dýňové polívky, dokonce dýňové zelí. Pokud jste už vyzkoušeli všechno, ale dýní máte pořád vagon, zkuste ji kandovanou. Uvidíte, že příští rok bude na vašem dýňovém seznamu zase. Upozornění: zkandovat dýni by zvládl i předškolák, ale trvá to déle – nechte si na ni jeden líný podzimní víkend.
Ingredience
|
Postup
|
- 1 kg dýně nakrájené na cca 1cm kostičky (ideálně Hokkaido)
- 0,5 kg třtinového cukru
- 1 lžíce kyseliny citronové, nebo šťáva ze 2–3 citrónů
- 3 lžíce pomerančové šťávy nebo džusu
- moučkový cukr podle chuti
Pomůcky:
- jemný cedník - Tip: Jemný cedník Blex je z kovu, takže z něj snadno smyjete i dýňovou oranžovou :).
- pekáč nebo plech - Tip: Ideální je dvoupekáč Belis, ze kterého využijete obě půlky.
- pečicí papír
- velký hrnec - Tip: ideální je velký nerezový hrnec Kolimax. Ani při dlouhém vaření nepohlcuje pachy a jednoduše z něj odstraníte každou nečistotu.
|
- Nakrájenou dýni dejte do hrnce, zalijte vodou a rozmíchejte v ní kyselinu citronovou. Nechte uležet přes noc.
- Druhý den ráno přidejte ostatní ingredience, zamíchejte a nechte odstát do večera.
- Večer promíchejte a v hrnci Kolimax (ehm ehm) přiveďte k mírnému varu a nechte zesklovatět. Pozor: nenechte dýni moc změknout! Teď je ta chvíle, kdy ji musíte pořádně pohlídat.
- Zesklovatělou dýni slijte přes cedník, nechte okapat, přesuňte na plech nebo pekáč vyložený pečicím papírem a sušte v troubě při 50 °C, dokud od sebe nepůjdou kostičky snadno oddělit. Tip: Šťávu nevylévejte!
- Vysušenou dýni můžete ještě na závěr lehce poprášit a zamíchat s moučkovým cukrem, pokud si chcete udělat podzim ještě sladší :).
- Šťávu, kterou jste slili, svařte - a tradá, máte podzimní dýňový sirup jako bonus. Přelijte do vyvařené skleněné lahve a schovejte na zimu.
Přejeme dobrou chuť!
|
|