Ke chladnému zimnímu počasí patří tradiční česká zabíjačková pochoutka – jitrnice. Pro ty z vás, kteří neměli babičku na venkově a nemohli se účastnit tradiční zabíjačky, jsme si nachystali recept na tuto delikatesu.
Ingredience na 10 ks jitrnic:
- 2 kg vepřových hlav, laloků a bůček
- 1 vepřová plíce
- 1/2 kg vepřových jater
- kg vepřových jater
- 250 g žemle
- 2,5 stroužku česneku
- 1/3 lžíce mletého nového koření
- 1/2 lžíce majoránky
- Sůl a pepř
- 2,5 vepřového střívka
- 250 ml vepřového vývaru
Postup
1. Maso vložte do hrnce a pozvolna vařte. Mělo by být spíše tužší. Plíce je třeba uvařit doměkka Žemle nakrájejte na kostičky a dejte do větší nádoby. Poté je zalijte vývarem.
K vaření doporučujeme použít hrnec Kolimax o objemu 6,5 l.
2. Vařené plíce, syrová játra namelte najemno a uvařené maso namelte hruběji. K tomu můžete použít mlýnek Porkert. Vše poté přidejte k namočeným žemlím a důkladně promíchejte. Přidejte utřený česnek, nové koření, majoránku, pepř a sůl a znovu promíchejte. Dle potřeby přidejte trochu vývaru. Nezapomeňte ochutnat! Chuť koření by měla být výraznější, než je požadovaný výsledek, jelikož se koření vyvaří.
3. Vepřová střeva je třeba důkladně propláchnout. Pokud střeva nemáte čerstvá ze zabíjačky, můžete je koupit naložená v solném nálevu. I kupovaná střeva je třeba důkladně propláchnout. Pokud nemáte doma plničku na klobásy, můžete použít jakoukoli trubici o průměru cca 2 cm, na níž střeva natáhnete a naplníte. Každou jitrnici z obou stran podvažte uzlíkem a zašpejlujte.
4. Jitrnice vložte do vroucí vody, ale dejte pozor, aby se jitrnice dále nevařily! V horké vodě (max. 90 °C) je nechte 15 až 20 minut. Správně uvařené jitrnice po vyndání z lázně rychle osychají.
5. Jitrnice opláchněte ve studené vodě a narovnejte k vychladnutí.
Jitrnice můžete podávat s nakladačkami na stylovém prkénku Porkert.
Dobrou chuť!